
Stajesz przed złożonymi wyzwaniami podczas pozyskiwania baterie do przenośnego koncentratora tlenu Używane w podróżach lotniczych. Zrozumienie konfiguracji akumulatorów, takich jak 4S1P i 4S2P, pomaga zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Należy przestrzegać standardów FDA oraz normy ANSI/AAMI ES 60601-1 dla urządzeń medycznych. Wiele przesyłek jest niewłaściwie obsługiwanych lub źle oznakowanych, co zwiększa ryzyko. Zatwierdzone akumulatory i ładowarki, wraz z jasnymi instrukcjami, wspierają bezpieczne praktyki. Wadliwy akumulator może spowodować niekontrolowany wzrost temperatury, dlatego należy unikać zagrożeń podczas dystrybucji i transportu.
Na wynos
Wybierz akumulator litowy o pojemności 100 Wh określonej przez linie lotnicze, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży lotniczych z przenośnymi koncentratorami tlenu.
Wybierz pomiędzy konfiguracjami 4S1P i 4S2P w zależności od potrzeb: 4S1P zapewnia niewielką wagę i przenośność, a 4S2P zapewnia dłuższy czas pracy.
Zawsze sprawdzaj, czy Twój akumulator jest wyposażony w certyfikowany system zarządzania akumulatorem (BMS), aby zagwarantować bezpieczeństwo i niezawodność.
Przygotuj się do podróży, zabierając ze sobą zapasowe baterie i mając dostęp do dokumentów potwierdzających zgodność z przepisami, aby uniknąć opóźnień na lotnisku.
Skonsultuj się z dostawcami akumulatorów, aby znaleźć rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, spełniające zarówno wymagania techniczne, jak i regulacyjne.
Część 1: Najlepszy wybór baterii do przenośnego koncentratora tlenu
1.1 Podsumowanie zaleceń
Wybór odpowiedniego akumulatora do przenośnego koncentratora tlenu wymaga znalezienia równowagi między zgodnością z przepisami linii lotniczych, wydajnością urządzenia i bezpieczeństwem pacjenta. Należy wybrać akumulator litowy, który spełnia limit 100 Wh wymagany przez linie lotnicze, zapewnia wystarczający czas pracy i wykorzystuje solidną konfigurację ogniw. W większości scenariuszy podróży lotniczych… Akumulator litowo-jonowy 4S1P lub 4S2P Napięcie znamionowe 14.8 V zapewnia najlepsze połączenie przenośności i niezawodności. Należy upewnić się, że skład chemiczny akumulatora jest odpowiedni do danego zastosowania. Na przykład akumulator NMC (niklowo-manganowo-kobaltowy) oferuje wysoką gęstość energii i umiarkowaną żywotność, natomiast LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowy) zapewnia dłuższą żywotność i większe bezpieczeństwo, przy niższej gęstości energii.
Zawsze należy sprawdzić, czy akumulator zawiera certyfikowany System Zarządzania Baterią (BMS) Aby zapobiec przeładowaniu, nadmiernemu rozładowaniu i zwarciom. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń medycznych, gdzie niezawodność ma kluczowe znaczenie. W sektorze medycznym należy wziąć pod uwagę nie tylko czas pracy, ale także możliwość szybkiej i bezpiecznej wymiany baterii podczas długich lotów.
Wskazówka: Linie lotnicze wymagają, aby bateria zapewniała co najmniej 150% przewidywanego czasu lotu. W przypadku lotu trwającego 2 godziny, bateria musi wystarczyć na co najmniej 3 godziny.
1.2 Kluczowe czynniki wyboru
Wybierając akumulator litowy do przenośnego koncentratora tlenu, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Poniższa tabela podsumowuje najważniejsze czynniki:
kryteria | Szczegóły |
|---|---|
Wymagania dotyczące żywotności baterii | Linie lotnicze wymagają, aby bateria działała przez 150% czasu lotu (np. 3 godziny w przypadku 2-godzinnego lotu). |
Limity watogodzin | Akumulatory nie mogą przekraczać 160 Wh; stosowanie podwójnych akumulatorów (powyżej 160 Wh) jest niedozwolone. |
Przepisy dotyczące opakowań baterii | Zapasowe akumulatory muszą być zabezpieczone przed zwarciami i uszkodzeniami fizycznymi zgodnie z przepisami PHMSA. |
Powinieneś również wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Na pokładach samolotów nie wolno przewozić podwójnych baterii przekraczających limit watogodzin.
Każda bateria musi mieć pojemność poniżej 160 Wh, ale większość linii lotniczych zaleca, aby w przypadku urządzeń medycznych bateria nie przekraczała 100 Wh.
Zapasowe baterie muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zapobiec zwarciom i uszkodzeniom fizycznym.
Zawsze sprawdzaj politykę danej linii lotniczej dotyczącą maksymalnej liczby zapasowych baterii, jakie są dozwolone.
Wybierając akumulator, należy również dopasować jego skład chemiczny do potrzeb operacyjnych. Na przykład akumulatory NMC oferują napięcie platformy 3.7 V na ogniwo, gęstość energii 150–220 Wh/kg i żywotność 1000–2000 cykli. Akumulatory LiFePO4 oferują napięcie platformy 3.2 V na ogniwo, gęstość energii 90–140 Wh/kg i żywotność 2000–4000 cykli. Akumulatory LCO (litowo-kobaltowo-tlenku) i LMO (litowo-manganowo-tlenku) są rzadziej stosowane w zastosowaniach medycznych ze względu na krótszą żywotność i kwestie bezpieczeństwa.
Podobne wymagania dotyczące baterii można również spotkać w robotyce, systemach bezpieczeństwa i przemysłowych systemach zapasowych, gdzie niezawodność i zgodność są równie ważne. Zawsze współpracuj z dostawcami, którzy rozumieją zarówno wymogi prawne, jak i techniczne dotyczące akumulatorów litowych klasy medycznej.
Część 2: Wyjaśnienie limitu 100 Wh w liniach lotniczych

2.1 Zasady linii lotniczych dotyczące baterii litowych
Przed zakupem akumulatorów litowych do urządzeń medycznych należy zapoznać się z przepisami linii lotniczych. Linie lotnicze ustalają surowe limity pojemności akumulatorów, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów. Większość przewoźników zezwala na przewożenie akumulatorów litowych o pojemności do 100 Wh w bagażu podręcznym bez dodatkowych wymagań. Jeśli potrzebujesz akumulatorów o pojemności od 101 Wh do 160 Wh, możesz zabrać ze sobą maksymalnie dwa, ale musisz najpierw uzyskać zgodę linii lotniczych. Akumulatory o pojemności powyżej 160 Wh nie są dozwolone w samolotach pasażerskich.
Poniżej znajduje się podsumowanie limitów dotyczących akumulatorów obowiązujących w liniach lotniczych:
Pojemność baterii | Limit bagażu podręcznego | Dodatkowe wymagania |
|---|---|---|
Do 100 Wh | Dozwolony | żaden |
101 Wh – 160 Wh | baterie 2 | Wymagana zgoda linii lotniczych |
Międzynarodowe linie lotnicze i linie lotnicze z siedzibą w USA mają podobne zasady, ale należy sprawdzić, czy nie występują między nimi różnice. Na przykład, przewoźnicy międzynarodowi wymagają, aby baterie były naładowane w 30% podczas transportu, podczas gdy linie lotnicze z siedzibą w USA nie określają poziomu naładowania. Obie linie lotnicze wymagają, aby baterie były przewożone na pokładzie, a nie w bagażu rejestrowanym. Należy również upewnić się, że bateria ma wystarczającą żywotność na 150% czasu lotu. Zasada ta dotyczy baterii do przenośnych koncentratorów tlenu i innych urządzeń medycznych.
Międzynarodowe linie lotnicze mogą oferować wyjątki dla urządzeń medycznych.
Agenci TSA znają sprzęt CPAP, ale zasady bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej mogą się różnić.
Baterie o pojemności powyżej 160 Wh są zakazane na całym świecie.
2.2 Zgodność i dokumentacja
Podróżując z bateriami litowymi, należy przedstawić odpowiednią dokumentację potwierdzającą zgodność. Linie lotnicze wymagają, aby każda bateria używana w przenośnym koncentratorze tlenu była oznaczona lub dołączona do niej dokumentacja potwierdzająca zgodność z normami bezpieczeństwa ONZ. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nakazuje, aby baterie do urządzeń medycznych były opatrzone etykietą potwierdzającą, że spełniają kryteria dopuszczalności FAA do użytku w samolotach.
Należy chronić wszystkie akumulatory przed zwarciami i uszkodzeniami fizycznymi. Zapasowe akumulatory należy pakować w osobne futerały lub koszulki. Zawsze sprawdzaj stronę internetową linii lotniczych pod kątem aktualnych wymagań i miej przygotowaną dokumentację do wglądu. Te kroki pomogą uniknąć opóźnień i zapewnią bezpieczny transport akumulatorów litowych do zastosowań medycznych, robotyki, systemów bezpieczeństwa i przemysłu.
Wskazówka: Podczas odprawy i kontroli bezpieczeństwa należy zachować dokumenty potwierdzające zgodność z przepisami i etykiety na akumulatorach. Taka praktyka przyspiesza proces zatwierdzania i zmniejsza ryzyko.
Część 3: Konstrukcja akumulatora 4S1P kontra 4S2P

3.1 Struktura i funkcje 4S1P
Konfigurację 4S1P często spotykasz podczas pozyskiwania baterie do urządzeń medycznychTa konstrukcja wykorzystuje cztery ogniwa połączone szeregowo i jedno równolegle. Połączenie szeregowe zwiększa napięcie, a pojedyncze ogniwo równoległe zmniejsza wagę pakietu. Tę konstrukcję można znaleźć w zastosowaniach, w których liczy się mobilność, takich jak robotyka i systemy bezpieczeństwa.
Poniżej znajduje się podsumowanie specyfikacji technicznych typowego Akumulator litowy 4S1P:
Specyfikacja | Szczegóły |
|---|---|
Konfiguracja | 4S1P (cztery ogniwa połączone szeregowo, jedno równoległe) |
Moc znamionowa | 3350mAh |
Napięcie nominalne | 14.6V |
Ciągły prąd rozładowania | 1C (2.6A) |
Zakres temperatury pracy | Ładowanie: od 0°C do 45°C, Rozładowywanie: od -20°C do 45°C |
Wymiary | 2.64 "x 2.99" x 1.06 "(67.0 x 76.0 x 27 mm) |
Zgodność | IEC 62133-2:2017, UN38.3 |
Udogodnienia | Wbudowany system BMS, wskaźnik poziomu paliwa zgodny ze standardem SMBus, wbudowana ładowarka wymagająca napięcia 18–27 V do ładowania |
Korzystasz z wbudowanego systemu zarządzania baterią (BMS), który chroni przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem i zwarciami. Akumulator 4S1P ma kompaktowe rozmiary i spełnia międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Tę konfigurację można stosować w przenośnych koncentratorach tlenu, gdzie waga i zgodność z normami mają kluczowe znaczenie.
3.2 Struktura i funkcje 4S2P
Ty wybierasz Konfiguracja 4S2P Gdy potrzebujesz dłuższego czasu pracy i większej pojemności. Ta konstrukcja łączy cztery ogniwa szeregowo i dwa równolegle. Połączenie równoległe podwaja pojemność, co wydłuża czas pracy urządzeń medycznych i przemysłowych systemów zapasowych.
Pakiet 4S2P utrzymuje to samo napięcie nominalne 14.8 V, ale zwiększa pojemność w amperogodzinach. Taka konstrukcja sprawdza się w zastosowaniach wymagających dłuższego użytkowania, takich jak monitorowanie infrastruktury i elektronika użytkowa.
Główne cechy konfiguracji 4S2P obejmują:
Większa pojemność zapewniająca dłuższą pracę urządzenia
Zwiększona waga w porównaniu do 4S1P
Wbudowany system BMS zapewniający bezpieczeństwo i niezawodność
Zgodność z normami IEC i UN
Należy wziąć pod uwagę kompromis między pojemnością a przenośnością. Zestaw 4S2P jest odpowiedni dla użytkowników przenośnych koncentratorów tlenu, którzy potrzebują dłuższego czasu pracy podczas długich lotów lub operacji zdalnych.
3.3 Porównanie pojemności i czasu pracy
Porównujesz konstrukcje akumulatorów 4S1P i 4S2P, aby dopasować je do wymagań swojego urządzenia. Poniższa tabela przedstawia różnice w pojemności, czasie pracy i wadze:
Konfiguracja | Pojemność | Czas pracy | Waga |
|---|---|---|---|
4S1P | Ograniczony | krótszy | Lekki |
4S2P | podwojona | Rozszerzona | Cięższe |
Jak widać, akumulator 4S2P oferuje dwukrotnie większą pojemność i czas pracy niż 4S1P, ale jest cięższy. Wybierając akumulator do przenośnego koncentratora tlenu, należy wziąć pod uwagę te czynniki. Linie lotnicze ustalają limit 100 Wh, więc należy sprawdzić, czy akumulator 4S2P mieści się w tym limicie.
Uwaga: Przed podróżą należy sprawdzić moc watogodzin. Akumulatory o mocy powyżej 100 Wh mogą wymagać zatwierdzenia i dokumentacji ze strony linii lotniczych.
3.4 Przydatność do przenośnego koncentratora tlenu
Konfigurację baterii dobierasz w zależności od potrzeb operacyjnych. Pakiet 4S1P jest odpowiedni dla użytkowników, którzy cenią sobie lekką konstrukcję i łatwość transportu. Z tej opcji korzysta się podczas krótkich lotów lub w sytuacjach, w których możliwa jest częsta wymiana baterii. Pakiet 4S2P jest odpowiedni dla użytkowników, którzy potrzebują dłuższego czasu pracy, na przykład pacjentów podczas długich lotów lub w odległych rejonach.
Musisz upewnić się, że skład chemiczny akumulatora jest odpowiedni do Twojego zastosowania. Na przykład:
LiFePO4: napięcie platformy 3.2 V/ogniwo, gęstość energii 90–140 Wh/kg, żywotność cykli 2000–4000 cykli
NMC: napięcie platformy 3.7 V/ogniwo, gęstość energii 150–220 Wh/kg, cykl życia 1000–2000 cykli
LCO: napięcie platformy 3.7 V/ogniwo, gęstość energii 100–150 Wh/kg, cykl życia 500–1000 cykli
LMO: napięcie platformy 3.7 V/ogniwo, gęstość energii 100–150 Wh/kg, cykl życia 1000–2000 cykli
Te związki chemiczne można spotkać w medycynie, robotyce, systemach bezpieczeństwa i przemyśle. Należy wybrać związek chemiczny, który oferuje najlepszą równowagę między gęstością energii, cyklem życia i bezpieczeństwem dla przenośnych koncentratorów tlenu.
Wskazówka: Zawsze sprawdzaj zgodność akumulatora z normami IEC 62133 i UN38.3. Zmniejsza to ryzyko i zapewnia bezpieczną pracę w środowisku medycznym.
Wybierając odpowiednią konfigurację baterii, zwiększasz wydajność urządzenia i bezpieczeństwo pacjenta. Spełniasz również wymogi linii lotniczych i unikasz opóźnień w podróży. Możesz skonsultować się z dostawcami baterii, aby dostosować zestawy do swoich indywidualnych potrzeb.
Część 4: Bezpieczeństwo, rozmiar i waga
4.1 Funkcje bezpieczeństwa
Wybierając akumulatory litowe do przenośnych koncentratorów tlenu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Urządzenia medyczne wymagają akumulatorów spełniających surowe normy certyfikacyjne. Poniższa tabela podsumowuje najważniejsze certyfikaty:
Standard certyfikacji | OPIS |
|---|---|
ISO13485 | Norma systemu zarządzania jakością wyrobów medycznych |
IEC60601-1 | Wymagania ogólne dotyczące podstawowego bezpieczeństwa i zasadniczych parametrów technicznych medycznego sprzętu elektrycznego |
Wszystkie medyczne akumulatory KRL są zgodne z normami ISO13485 i IEC60601-1. Korzystasz z inteligentnego systemu Smart BMS, który zapobiega przeładowaniu, zwarciom i niekontrolowanemu wzrostowi temperatury. System ten gwarantuje zerowe zakłócenia elektromagnetyczne w monitorach szpitalnych. Więcej informacji na temat zrównoważonych materiałów do akumulatorów i odpowiedzialnego pozyskiwania można znaleźć na stronie: nasze podejście do zrównoważonego rozwoju oraz oświadczenie dotyczące minerałów konfliktowych.
Wskazówka: Zawsze sprawdzaj, czy Twój dostawca baterii zapewnia dokumentację potwierdzającą te certyfikaty. Ten krok chroni Twoją organizację przed ryzykiem braku zgodności.
4.2 Porównanie rozmiarów i wagi
Wybierając pomiędzy konfiguracjami akumulatorów 4S1P i 4S2P, należy wziąć pod uwagę rozmiar i wagę. Poniższa tabela przedstawia typowe wartości:
Konfiguracja | Liczba komórek | Wymiary typowe (mm) | Ciężar (g) | Pojemność (mAh) |
|---|---|---|---|---|
4S1P | 4 | 70 x 40 x 20 | 200-250 | 2,500-3,000 |
4S2P | 8 | 70 x 40 x 40 | 400-500 | 5,000-6,000 |
Jak widać, pakiety 4S1P oferują lekkość i mobilność, co sprawdza się w krótkotrwałych zastosowaniach medycznych, robotyce i systemach bezpieczeństwa. Pakiety 4S2P oferują większą pojemność i dłuższy czas pracy, ale zwiększają wagę. Należy zrównoważyć te czynniki, dostosowując je do potrzeb pacjenta i wymagań urządzenia.
4.3 Trwałość do celów medycznych
Potrzebujesz baterii, które wytrzymają trudne warunki. Urządzenia medyczne wymagają akumulatorów litowych, aby spełnić kilka standardów trwałości:
ISO13485: Zapewnia systemy zarządzania jakością dla wyrobów medycznych.
IEC60601-1: Określa wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności sprzętu medycznego zasilanego bateryjnie.
ANSI/AAMI ES 60601-1: Koncentruje się na bezpieczeństwie i wydajności w zastosowaniach medycznych.
IEC 62133: Obejmuje wymagania bezpieczeństwa dotyczące przenośnych, szczelnych ogniw wtórnych i baterii.
IEC 60086 Część 4: Dotyczy bezpieczeństwa baterii pierwotnych.
UL 1642: Ustanawia normy bezpieczeństwa dla baterii litowych.
Należy wybrać akumulatory, które przejdą rygorystyczne testy odporności na wibracje, wstrząsy i ekstremalne temperatury. Normy te gwarantują niezawodną pracę w zastosowaniach medycznych, przemysłowych i infrastrukturalnych. Wybierając certyfikowane, trwałe akumulatory litowe, chronisz pacjentów i sprzęt.
Część 5: Podróże lotnicze i zarządzanie akumulatorami
5.1 Proces zatwierdzania linii lotniczych
Aby uzyskać zgodę linii lotniczych na stosowanie akumulatorów litowych w przenośnym koncentratorze tlenu, należy postępować zgodnie z przejrzystą procedurą. Skontaktuj się z linią lotniczą co najmniej 48 godzin przed lotem. Sprawdź wymagania dotyczące przewożenia urządzenia i upewnij się, że posiada ono aprobatę FAA. Niektóre linie lotnicze mogą wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie lekarskie lub recepta. Sprawdź również, czy najnowsze zmiany w przepisach linii lotniczych dotyczą akumulatorów litowo-jonowych w urządzeniach medycznych. Większość linii lotniczych wymaga, aby żywotność baterii wynosiła co najmniej 150% całkowitego czasu lotu. Zapewnia to nieprzerwaną pracę podczas opóźnień lub przesiadek.
Skontaktuj się z linią lotniczą co najmniej 48 godzin wcześniej.
Sprawdź wymagania dotyczące przenośnego koncentratora tlenu.
Upewnij się, że Twoje urządzenie posiada certyfikat FAA.
Sprawdź czy potrzebujesz zaświadczenia od lekarza lub recepty.
Sprawdź, czy żywotność baterii pozwala na 150% czasu lotu.
Wskazówka: Wszystkie dokumenty i etykiety na akumulatorach należy przechowywać w miejscu dostępnym do kontroli na lotnisku.
5.2 Noszenie części zamiennych i zapasowych
Przygotuj się do podróży, zabierając ze sobą zapasowe akumulatory litowe. Większość linii lotniczych zezwala na zabranie do dwóch zapasowych akumulatorów do przenośnego koncentratora tlenu, każdy o mocy poniżej 100 watogodzin. Niektóre linie lotnicze mogą mieć inne zasady, dlatego zawsze sprawdź je przed podróżą. Zabranie zapasowych akumulatorów gwarantuje spełnienie wymogu 150% żywotności baterii i stanowi zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych opóźnień. Zasada ta ma zastosowanie w medycynie, robotyce i systemach bezpieczeństwa, gdzie ciągła praca urządzenia jest kluczowa.
Zabierz ze sobą dwa zapasowe akumulatory, każdy o pojemności poniżej 100 Wh.
Sprawdź zasady linii lotniczych dotyczące maksymalnej liczby części zamiennych.
Przechowuj części zamienne w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym.
5.3 Postępowanie i przechowywanie
Podczas podróży lotniczych należy obchodzić się z bateriami litowymi i przechowywać je ostrożnie. Aby zminimalizować ryzyko i zapewnić zgodność z przepisami, należy przestrzegać poniższych zasad:
Zaklej taśmą przycisk włączania/wyłączania lub wyjmij baterie, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu.
Unikaj umieszczania ciężkich przedmiotów na urządzeniach z bateriami litowymi.
W miarę możliwości należy pozostawiać baterie w urządzeniach.
Nie należy pakować urządzeń z bateriami do bagażu rejestrowanego, jeśli dołączone są baterie zapasowe.
Przechowuj baterie w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu.
Trzymaj baterie z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła.
W przypadku długotrwałego przechowywania utrzymuj akumulatory naładowane w około 50%.
Jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu lub się przegrzeje, należy natychmiast powiadomić personel linii lotniczych.
Przechowuj zapasowe baterie w łatwo dostępnym miejscu w bagażu podręcznym, aby umożliwić ich kontrolę.
Zadbaj o to, aby większe baterie miały wyraźne etykiety z informacją o watogodzinach i posiadały odpowiednią dokumentację.
Uwaga: Nigdy nie podróżuj z uszkodzonymi bateriami. Przed każdym lotem zawsze sprawdzaj aktualizacje przepisów dotyczących baterii w liniach lotniczych.
Te kroki pomogą Ci chronić akumulatory litowe używane w sektorze medycznym, przemysłowym i elektroniki użytkowej. Prawidłowe obchodzenie się z nimi i ich przechowywanie zapewniają bezpieczeństwo i zgodność z przepisami podczas całego transportu.
Część 6: Dopasowanie baterii do potrzeb użytkownika
6.1 Ocena wymagań dotyczących urządzenia i pacjenta
Należy dopasować odpowiedni typ baterii do urządzenia i scenariusza użytkowania. Zacznij od zastanowienia się, jak przenośny koncentrator tlenu będzie używany. W przypadku krótkich wypraw, baterie wewnętrzne zapewniają wygodę, ale ograniczają czas pracy. Codzienne czynności wymagają baterii zewnętrznych lub wymiennych, które pozwalają na osobną wymianę i ładowanie akumulatorów. Całodniowe wyprawy wymagają modułowych akumulatorów wieloogniwowych, mimo że zwiększają one wagę. Awaryjne baterie zapasowe zaspokajają krytyczne potrzeby w placówkach medycznych, służbach bezpieczeństwa i przemyśle.
Rodzaj baterii | OPIS | Najlepsze dla: |
|---|---|---|
Wewnętrzny (wbudowany) | Kompaktowy i wygodny, ogranicza czas pracy baterii, wymaga całkowitej wymiany urządzenia. | Krótkie zlecenia |
Baterie zewnętrzne/wymienne | Umożliwia oddzielne ładowanie, zmniejsza czas przestoju, idealny do codziennego użytku. | Codzienne zajęcia |
Modułowe pakiety wielokomórkowe | Oferuje opcje dłuższego czasu pracy i większej wagi. | Wycieczki całodniowe |
Akumulatory zapasowe | Samodzielne jednostki do zasilania prądem przemiennym/stałym lub energią słoneczną. | Sytuacje awaryjne |
Należy również ocenić kluczowe cechy:
Kluczowe funkcje | OPIS | Znaczenie |
|---|---|---|
Czas pracy | Pojedyncze baterie wystarczają na 3–7 godzin pracy, większe akumulatory mają dwukrotnie większą pojemność. | Niezbędne dla potrzeb użytkownika |
Zdolność do ponownego ładowania | Akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe są lekkie i niezawodne. | Długotrwała wydajność |
Waga a moc | Akumulatory o większej pojemności zwiększają wagę, ale zapewniają większą moc. | Równowaga między przenośnością a użytkowaniem |
Certyfikaty bezpieczeństwa | Szukaj certyfikatów UN38.3, IEC 62133 i FAA/TSA. | Ważne dla bezpieczeństwa podróży |
Wbudowana ochrona | Zapobiega zagrożeniom takim jak problemy termiczne i przeładowanie. | Zapewnienie bezpieczeństwa |
Przyjazny dla użytkownika projekt | Funkcje takie jak łatwa wymiana i czytelne wskaźniki zwiększają użyteczność. | Wygoda dla użytkowników |
Zawsze należy sprawdzać certyfikaty i wbudowane funkcje bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku zastosowań medycznych i systemów bezpieczeństwa.
6.2 Wskazówki dotyczące zakupów dla B2B
Pozyskując akumulatory litowe dla swojej organizacji, warto ściśle współpracować z producentami, którzy znają przepisy dotyczące linii lotniczych i urządzeń medycznych. Producenci zapewniają doradztwo w zakresie prawidłowej klasyfikacji, pakowania, etykietowania i dokumentacji. Oferują również szkolenia dla zespołów logistycznych i dbają o to, aby wszystkie opakowania spełniały normy prawne. Takie wsparcie pomaga uniknąć problemów z przestrzeganiem przepisów i zapewnia bezpieczną wysyłkę w zastosowaniach medycznych, robotyce, infrastrukturze i przemyśle.
Poproś o szczegółowe informacje dotyczące przepisów i najlepszych praktyk w zakresie wysyłki.
Potwierdź, że opakowanie i etykietowanie spełniają wymagania linii lotniczych i dotyczące urządzeń medycznych.
Zapytaj o szkolenie dla Twojego personelu w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z akumulatorami.
Upewnij się, że cała dokumentacja jest gotowa na potrzeby kontroli celnej i lotniczej.
Wskazówka: Wybieraj dostawców z udokumentowaną renomą w Twojej branży. To zmniejszy ryzyko i usprawni proces zaopatrzenia.
6.3 opcji dostosowywania
Możesz poprosić niestandardowe rozwiązania bateryjne aby dopasować je do Twojego urządzenia i potrzeb operacyjnych. Producenci oferują szereg opcji:
Niestandardowe formaty, w tym cienkie, wysokie, okrągłe lub elastyczne konstrukcje
Strojenie napięcia i pojemności dla konkretnych wymagań urządzenia
Inteligentne funkcje, takie jak Bluetooth lub integracja aplikacji do monitorowania
Zgodność z normami UL, IEC, UN38.3 i FAA
Te opcje pomagają zoptymalizować wydajność przenośnych koncentratorów tlenu i innego sprzętu w sektorze medycznym, elektroniki użytkowej i przemyśle. Możliwość personalizacji gwarantuje, że Twoje akumulatory spełniają zarówno wymagania techniczne, jak i regulacyjne.
Wybierając pomiędzy akumulatorami litowymi 4S1P i 4S2P do przenośnych koncentratorów tlenu o pojemności poniżej 100 Wh, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Wybierz pakiety 4S2P, aby maksymalnie wydłużyć czas sprawności urządzeń medycznych, robotycznych i przemysłowych.
Zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi akumulatorów podróżnych i prawidłowo je zapakuj, aby zapewnić zgodność z przepisami i bezpieczeństwo.
W celu znalezienia rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, warto skonsultować się z producentami akumulatorów. Rozważ kolejne kroki, takie jak analiza dostępnych opcji zakupu lub poszukiwanie niestandardowych projektów akumulatorów dla Twojej branży.
FAQ
Jaka jest główna różnica pomiędzy akumulatorami litowymi 4S1P i 4S2P?
Akumulatory 4S2P zapewniają większą pojemność i dłuższy czas pracy. Akumulatory 4S1P są lżejsze i bardziej kompaktowe. Oba wykorzystują cztery ogniwa połączone szeregowo, ale 4S2P podwaja liczbę ogniw równoległych. Wybierz odpowiedni akumulator, biorąc pod uwagę czas pracy i przenośność swojego urządzenia.
Jak mogę mieć pewność, że mój akumulator litowy spełnia wymogi linii lotniczych?
Należy sprawdzić wartość watogodzin. Aby ułatwić zatwierdzenie, należy zachować pojemność każdego pakietu poniżej 100 Wh. Zawsze należy mieć przy sobie dokumenty i etykiety potwierdzające zgodność z normami. Linie lotnicze wymagają, aby baterie spełniały normy UN38.3 i IEC 62133. Przed podróżą należy skontaktować się z linią lotniczą w celu uzyskania najnowszych przepisów.
Jaki typ baterii litowej jest najlepszy do urządzeń medycznych?
Warto rozważyć NMC (3.7 V/ogniwo, 150–220 Wh/kg, 1000–2000 cykli) dla wysokiej gęstości energii. LiFePO4 (3.2 V/ogniwo, 90–140 Wh/kg, 2000–4000 cykli) oferuje dłuższą żywotność i większe bezpieczeństwo. Dopasuj skład chemiczny do potrzeb swojego urządzenia i wymogów bezpieczeństwa.
Czy mogę stosować te same akumulatory w robotyce lub systemach bezpieczeństwa?
Tak, możesz używać podobnych akumulatorów litowych w robotyce, systemach bezpieczeństwa, infrastrukturze i urządzeniach przemysłowych. Zawsze sprawdzaj napięcie, pojemność i certyfikaty. Wymagania dotyczące danego zastosowania mogą się różnić, dlatego skonsultuj się z dostawcą, aby wybrać najlepszy model.
Na jakie funkcje bezpieczeństwa powinienem zwrócić uwagę przy wyborze akumulatorów litowych?
Potrzebujesz certyfikowanego systemu zarządzania akumulatorem (BMS). Szukaj akumulatorów z zabezpieczeniem przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem i zwarciem. Certyfikaty takie jak ISO13485, IEC60601-1 i UL 1642 zapewniają bezpieczeństwo w zastosowaniach medycznych, przemysłowych i elektroniki użytkowej.

