Dostawcy baterii litowo-jonowych Na całym świecie instalacje akumulatorów osiągnęły poziom około 504.4 GWh w pierwszej połowie 2025 roku, co oznacza wzrost o 37.3% rok do roku. Globalny popyt na baterie litowe utrzymuje swoją trajektorię z 471 GWh w 2021 roku do prognozowanych 3,939 GWh do 2028 roku, co stanowi 31% skumulowany roczny wzrost (CAGR).
Chiny utrzymują pozycję dominującego centrum produkcyjnego wśród czołowych producentów akumulatorów litowo-jonowych, odpowiadając za około 58.5% globalnych instalacji (295.2 GWh, +48.8% r/r). Rynki zagraniczne osiągnęły poziom około 209.2 GWh, rosnąc o 23.8% rok do roku. Firmy produkujące akumulatory litowe nadal wykorzystują wyjątkową gęstość energii tej technologii, umożliwiając produkcję mniejszych, cieńszych i bardziej wydajnych rozwiązań energetycznych.
Dzięki 15-letniemu doświadczeniu w produkcji niestandardowych akumulatorów, zaobserwowaliśmy, jak akumulatory litowo-jonowe fundamentalnie zmieniły elektronikę przenośną, pojazdy elektryczne i systemy magazynowania energii. CATL jest obecnie liderem wśród dostawców akumulatorów litowo-jonowych, produkując 96.7 GWh na całym świecie – co stanowi wzrost o 167.5% rocznie. Uznani gracze, tacy jak Panasonic, stale umacniają swoją pozycję rynkową dzięki innowacjom, w tym nowym technologiom akumulatorowym dla liderów branży, takich jak Tesla.
Inżynierowie elektrycy, projektanci produktów i specjaliści ds. zaopatrzenia pracujący w tym dynamicznie zmieniającym się środowisku potrzebują krytycznej wiedzy na temat wyboru dostawców, nowych technologii oraz wiedzy branżowej, którą zdobywa się jedynie dzięki dziesięcioleciom praktycznego doświadczenia. Niniejszy przewodnik dostarcza tych niezbędnych informacji w oparciu o naszą rozległą wiedzę z zakresu technologii akumulatorów w wielu branżach i zastosowaniach.
Globalny rynek baterii litowych w 2025 r.: kluczowe trendy i prognozy
Źródło pliku: Rynek.us
Globalny rynek akumulatorów litowo-jonowych osiągnął punkt zwrotny w 2025 roku. Obecnie wyceniany na 194.66 mld USD, przewiduje się wzrost do 426.37 mld USD do 2033 roku, co stanowi średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 10.3%. Ta ekspansja radykalnie zmienia łańcuchy dostaw i stwarza nowe możliwości dla innowacyjnych rozwiązań akumulatorowych w wielu segmentach branży.
Wzrost popytu na pojazdy elektryczne i systemy zasilania awaryjnego według regionów
Popularność pojazdów elektrycznych napędza główny popyt na pojemność akumulatorów litowo-jonowych. Prognozuje się, że rynek akumulatorów do pojazdów elektrycznych wzrośnie z 67.51 mld USD w 2024 r. do 405.3 mld USD do 2033 r. – średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) na poziomie 19.9%. Zastosowania motoryzacyjne stanowiły 67% rynku akumulatorów litowo-jonowych w 2024 r. i według prognoz do 225 r. ich wartość przekroczy 2034 mld USD.
Regionalne wzorce wzrostu pokazują odrębną dynamikę rynku:
Azja i Pacyfik utrzymuje dominującą pozycję, odpowiadając za największą część popytu na baterie litowo-jonowe w 2025 r. Prognozy dla rynku regionalnego zakładają wzrost do 141.5 mld USD do 2034 r., napędzany przez popularyzację pojazdów elektrycznych i wspierającą politykę rządową.
Ameryka Północna stoi w obliczu transformacji podaży z niedoboru wynoszącego około 50 GWh w 2025 r. do prognozowanej nadpodaży w 2030 r. Zmiana ta odzwierciedla agresywne działania na rzecz rozbudowy mocy produkcyjnych, chociaż łańcuch dostaw materiałów aktywnych w górnym biegu rzeki pozostaje słabo rozwinięty.
Europa zmaga się z ciągłymi ograniczeniami podaży, a w 70 r. przewiduje się niedobór baterii litowo-jonowych na poziomie ok. 2025 GWh. Jednak znaczne inwestycje w gigafabryki w Niemczech, Polsce i na Węgrzech zwiększają moce produkcyjne kontynentu.
Rynek systemów magazynowania energii (ESS) prognozuje wzrost z 8.6 mld USD w 2025 r. do 41.8 mld USD do 2032 r., przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) na poziomie 25.2%. BloombergNEF przewiduje, że globalny wzrost mocy w sektorze magazynowania energii wzrośnie w tym roku o 35%, ustanawiając rekordowy poziom 94 gigawatów (247 gigawatogodzin) nowej mocy.
Zmiana dominacji chemicznej: LFP kontra NMC
Najważniejszym trendem zmieniającym branżę jest gwałtowna zmiana w wyborze składu chemicznego baterii. Obecnie dominują baterie NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe), z udziałem w rynku wynoszącym około 60%, podczas gdy Baterie LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe) zyskać około 30%.
Prognozy McKinsey wskazują, że globalny udział LFP może osiągnąć około 44% do końca 2025 roku. Zmiana ta wydaje się szczególnie wyraźna w Chinach, gdzie udział samochodów elektrycznych wyposażonych w technologię LFP wzrósł z 45% w 2021 roku do 60% w 2023 roku.
Na tę przemianę chemiczną wpływa kilka czynników:
Efektywność kosztowa – Akumulatory LFP wymagają znacznie niższych kosztów produkcji niż alternatywy NMC Zalety bezpieczeństwa – Wyższa temperatura zapłonu LFP zmniejsza ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury
Bezpieczeństwo łańcucha dostaw – LFP wykorzystuje powszechnie dostępne materiały, takie jak żelazo i fosforany, zamiast rzadkiego kobaltu poprawa wydajności – Ostatnie innowacje zmniejszyły różnicę w gęstości energii między bateriami LFP i NMC
Ten trend stwarza możliwości dla producent niestandardowych baterii Zastosowania, w których akceptowalna jest umiarkowana gęstość energii. Projekty ESS coraz częściej wykorzystują chemię LFP, zapewniającą doskonałą żywotność cyklu przy znacznie obniżonych kosztach.
Najwięksi producenci akumulatorów litowo-jonowych pod względem produkcji w GWh
Konkurencja wśród dostawców baterii litowo-jonowych konsoliduje się wokół dominujących graczy. Globalna wielkość produkcji osiągnęła około 750 gigawatogodzin (GWh) w 2023 r. pięć firm będzie kontrolowało znaczący udział w rynku:
CATL (Chiny):Wiodący producent z produkcją na poziomie około 243.3 GWh, zaopatrujący największych producentów samochodów, w tym Teslę, BMW i Volkswagena
BYD (Chiny):Wyprodukowano około 117 GWh, zasilając zarówno pojazdy własne, jak i innych producentów
LG Energy Solution (Korea Południowa):Wolumen produkcji 106.8 GWh, obsługujący klientów takich jak General Motors, Hyundai i Volkswagen
Panasonic (Japonia):Wyprodukowano około 55.8 GWh, głównie na potrzeby pojazdów elektrycznych Tesli
SK On (Korea Południowa)Dostarczono 40.8 GWh różnym producentom samochodów
Te wiodące firmy produkujące baterie litowe napędzają innowacje poprzez znaczące inwestycje w nowe technologie i zwiększoną zdolność produkcyjną. Strategiczne partnerstwa z głównymi producentami ogniw stały się niezbędne dla zapewnienia stabilności łańcucha dostaw dla specjalistycznych zastosowań wymagających niestandardowych rozwiązań bateryjnych.
Analiza składu chemicznego baterii: LFP, NMC, LTO i ich zastosowania
Źródło pliku: Elementy autorstwa Visual Capitalist
Wybór składu chemicznego baterii determinuje podstawowe parametry wydajnościowe każdego niestandardowego rozwiązania. Wymagany typ baterii zależy od wymagań zasilanego urządzenia: napięcia, prądu obciążenia i czasu ładowania; uwarunkowań środowiskowych; dostępnej przestrzeni; ograniczeń wagowych; oraz wymogów prawnych i transportowych. Każda rodzina składów chemicznych oferuje odrębne zalety i ograniczenia, które bezpośrednio wpływają na przydatność do danego zastosowania.
LFP: Bezpieczeństwo i koszty dla ESS i RV
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) zapewniają wyjątkowe bezpieczeństwo dzięki silnej strukturze wiązań żelazowo-fosforanowych, która zwiększa stabilność elektrochemiczną i zapobiega awariom w normalnych warunkach ładowania/rozładowywania. Wrodzona stabilność termiczna tych akumulatorów sprawia, że są one wyjątkowo odporne na niekontrolowane wahania temperatury.
Akumulatory LFP zazwyczaj zapewniają ponad 2,000 cykli ładowania i rozładowania, zachowując jednocześnie integralność strukturalną. Ten wydłużony cykl życia przekłada się na niższy całkowity koszt posiadania, szczególnie w zastosowaniach wymagających częstego ładowania i rozładowywania. Ogniwa LFP można bezpiecznie ładować do 100% pojemności regularnie, bez znaczącej degradacji – to istotna zaleta w porównaniu z innymi chemikaliami.
Skład chemiczny sprawdza się znakomicie w zastosowaniach w pojazdach rekreacyjnych ze względu na:
- Wyższa stabilność termiczna w porównaniu z alternatywami
- Wydłużona żywotność często przekraczająca 3,000 cykli przy 100% DOD
- Redukcja masy o około 58% w porównaniu do równoważnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych
- Solidna wydajność w trudnych warunkach środowiskowych
W przypadku stacjonarnych systemów magazynowania, chemia LFP zapewnia optymalną równowagę między bezpieczeństwem, trwałością i opłacalnością. Obwody zabezpieczające znajdują się w module powszechnie nazywanym modułem obwodu zabezpieczającego (PCM), który zarządza podstawowymi funkcjami bezpieczeństwa, zachowując jednocześnie zalety stabilności chemii żelazowo-fosforanowej.
NMC: Wysoka gęstość energii dla pojazdów elektrycznych
Baterie niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC) Zapewniają wyjątkową gęstość energetyczną w zastosowaniach wymagających maksymalnej wydajności przy ograniczonych rozmiarach. Wartości gęstości energetycznej zazwyczaj wahają się od 150 do 250 Wh/kg, a zaawansowane formulacje przekraczają 300 Wh/kg w optymalnych warunkach. Taka chemia umożliwia większy zasięg w kompaktowej obudowie, co jest kluczowe w pojazdach elektrycznych.
Najnowsza formuła NMC 811 (80% niklu, 10% kobaltu, 10% manganu) osiąga gęstość energetyczną do 320 Wh/kg. To znaczący postęp, który bezpośrednio przekłada się na większy zasięg pojazdu i niższą masę. Akumulator NMC 1 o wadze 811 kg może zasilać urządzenie o mocy 10 W przez ponad 27 godzin.
Chemia NMC wykazuje doskonałą wydajność w następujących obszarach:
- Pojazdy elektryczne wymagające maksymalnego zasięgu
- Przenośna elektronika wymagająca dużej pojemności w ograniczonej przestrzeni
- Elektronarzędzia wymagające zarówno gęstości energii, jak i wysokich współczynników rozładowania
Akumulatory NMC mają jednak pewne ograniczenia. Skład chemiczny tego materiału charakteryzuje się niższą stabilnością termiczną w porównaniu z LFP, co wymaga zaawansowanych systemów zarządzania akumulatorem, aby zapewnić jego bezpieczną eksploatację. Żywotność baterii wynosi zazwyczaj od 500 do 1,000 cykli w porównaniu z innymi rodzajami chemii, co czyni je mniej odpowiednimi do zastosowań wymagających częstego ładowania.
LTO: szybkie ładowanie i długi cykl życia
Akumulatory litowo-tlenkowo-tytanowe (LTO) Stanowią specjalistyczne rozwiązanie dla zastosowań wymagających ultraszybkiego ładowania i wyjątkowej żywotności. W procesie tym zastosowano anody z tytanianu litu zamiast konwencjonalnego grafitu, co pozwoliło uzyskać unikalną powierzchnię około 100 metrów kwadratowych na gram, w porównaniu z 3 metrami kwadratowymi na gram w przypadku grafitu. Ta zwiększona powierzchnia pozwala elektronom na wchodzenie i wychodzenie z anody z niezwykłą prędkością.
Technologia LTO zapewnia wyjątkową żywotność. Akumulatory te wytrzymują ponad 20,000 10 cykli ładowania i rozładowania przy minimalnej degradacji – około 80 razy dłużej niż standardowe akumulatory litowo-jonowe. Niektóre ogniwa LTO zachowują 20,000% pojemności nawet po XNUMX XNUMX cykli, co czyni je idealnymi do zastosowań, w których wymiana jest trudna lub kosztowna.
Kolejną kluczową zaletą jest możliwość ultraszybkiego ładowania – pełne ładowanie zajmuje zaledwie 10-15 minut. Ogniwa SCiB firmy Toshiba osiągają poziom naładowania 0-80% w ciągu jednej minuty w temperaturze 48°C, co świadczy o szybkim pobieraniu energii przez tę technologię.
Te zalety wiążą się z kompromisem w zakresie gęstości energii i masy. Akumulatory LTO dostarczają 60–90 Wh/kg w porównaniu z akumulatorami NMC (160–270 Wh/kg) lub LFP (100–180 Wh/kg). Waga ma istotne znaczenie – pakiet LTO może ważyć 770 kg, a pakiet NMC 300 kg w podobnych zastosowaniach.
Chemia LTO sprawdza się szczególnie w zastosowaniach wymagających:
- Systemy transportu publicznego wymagające szybkiego ładowania między trasami
- Zastosowania stabilizacji sieci wymagające częstych cykli
- Sprzęt wojskowy działający w ekstremalnych temperaturach (od -30°C do 55°C)
Im szybsze rozładowanie lub niższa temperatura, tym mniejsza pojemność akumulatora. Zależność ta staje się szczególnie istotna przy wyborze chemikaliów do konkretnych warunków pracy i wymagań wydajnościowych.
5 najlepszych dostawców akumulatorów litowo-jonowych, których warto obserwować w 2025 roku
Źródło pliku: Elementy autorstwa Visual Capitalist
Konkurencja wśród dostawców akumulatorów litowo-jonowych stale ewoluuje dzięki przełomom technologicznym i strategicznemu pozycjonowaniu rynkowemu. Nasze doświadczenie we współpracy z różnymi producentami akumulatorów w ciągu ostatnich 15 lat pozwoliło nam zrozumieć, jak ci liderzy branży wpływają na wszystko – od dostępności materiałów po możliwości projektowania na zamówienie. Poniższych pięć firm ma największy wpływ na globalny łańcuch dostaw akumulatorów.
-
CATL: światowy lider w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych
CATL utrzymuje swoją pozycję lidera na światowym rynku akumulatorów do pojazdów elektrycznych od siedmiu lat z rzędu. Zużycie baterii przez firmę w 2023 roku osiągnęło 259.7 XNUMX GWh, co stanowi wzrost o 40.8% rok do roku i zapewnia 36.8% udziału w rynku – prawie 21% więcej niż najbliższy konkurent. CATL pozostaje jedynym producentem akumulatorów na świecie z udziałem w rynku przekraczającym 30%.
Sukces firmy wynika z ciągłych innowacji, w szczególności w zakresie technologii baterii Qilin i superszybkiego ładowania Shenxing. Polityczne wyzwania na rynku amerykańskim, gdzie firma została wpisana na czarną listę przez Departament Obrony z powodu domniemanych powiązań wojskowych, nie zahamowały jej globalnej ekspansji. CATL pozyskało 4.6 miliarda dolarów w ramach notowania na giełdzie w Hongkongu w 2025 roku, a większość środków przeznaczono na budowę fabryki na Węgrzech o wartości 7.3 miliarda dolarów, co wzmocni działalność firmy w Europie, wspierając kluczowych klientów, takich jak BMW, Stellantis i Volkswagen.
-
LG Energy: ekspansja w USA i partnerstwo z Teslą
Firma LG Energy Solution zawarła umowę o wartości 4.3 mld dolarów z firmą Tesla na dostawę amerykańskich akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych w latach 2027–2030. Dzięki tej umowie firma LG stała się głównym krajowym dostawcą akumulatorów dla Tesli po wprowadzeniu przez USA wyższych ceł na import chińskich akumulatorów.
Umowa zawiera opcje przedłużenia okresu dostaw nawet o siedem lat, w zależności od przyszłych potrzeb Tesli. Jako jedyny duży producent baterii LFP w Stanach Zjednoczonych, LG rozpoczęło produkcję w swoim zakładzie w Michigan na początku tego roku i przekształca niektóre linie produkcyjne baterii do pojazdów elektrycznych na produkcję magazynów energii w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony centrów danych.
-
Panasonic: Innowacja w zakresie baterii ze stałym elektrolitem
Panasonic kontynuuje rozwój technologii akumulatorów, prezentując niedawno swoje wysokowydajne cylindryczne ogniwa litowo-jonowe 2170 w modelu Lucid Gravity Grand Touring. Ogniwa te osiągają gęstość energii przekraczającą 800 Wh/l, co stanowi znaczący postęp techniczny. Do grudnia 2023 roku Panasonic dostarczył na całym świecie około 15 miliardów akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, nie ogłaszając ani jednego wycofania pojazdu z rynku z powodu problemów z akumulatorami.
Pomimo zainteresowania branży technologią półprzewodnikową, kierownictwo firmy Panasonic wyraziło umiarkowany sceptycyzm. Dyrektor techniczny Tatsuo Ogawa uważa, baterie półprzewodnikowe pozostanie produktem niszowym, lepiej nadającym się do zastosowań takich jak drony i elektronarzędzia, niż stanie się głównym nurtem w motoryzacji. Panasonic prowadzi programy rozwojowe w tym obszarze, w tym poprzez spółkę joint venture z Toyotą.
-
Samsung SDI: ESS i koncentracja na pojazdach użytkowych
Samsung SDI przesunął się w stronę zastosowań w pojazdach użytkowych i systemy magazynowania energii W obliczu spadku sprzedaży pojazdów elektrycznych. Firma niedawno zaprezentowała akumulator LFP+ o gęstości energii o 10% wyższej niż konwencjonalne akumulatory LFP. Ulepszona technologia elektrod zapewnia imponującą trwałość – wystarczającą na ponad 1,400 podróży w obie strony z Hanoweru do Frankfurtu – a opatentowana technologia No Thermal Propagation zwiększa bezpieczeństwo, co jest kluczowe w zastosowaniach komercyjnych.
Samsung SDI rozwija technologię All Solid Battery (ASB) z opatentowaną konstrukcją bez anody. Po ukończeniu, jak sami określają, największej na świecie pilotażowej linii produkcyjnej baterii ze stałym elektrolitem w 2023 roku, firma planuje rozpocząć masową produkcję w 2027 roku. W celu bliższego rozwoju, firma wprowadzi na rynek cylindryczne baterie 46-phi do zastosowań w mikromobilności na początku 2025 roku.
-
BYD: Plan rozwoju baterii Blade i akumulatorów sodowo-jonowych
BYD, największy na świecie producent pojazdów elektrycznych, wprowadził na rynek system magazynowania energii w akumulatorach sodowo-jonowych o „pierwszym na świecie wysokiej wydajności” – MC Cube-SIB ESS. System ten, wykorzystujący opatentowany akumulator Long Blade z superzintegrowaną konstrukcją CTS, oferuje podwyższone standardy bezpieczeństwa i elastyczną konstrukcję modułów.
Najważniejszą zaletą podejścia BYD opartego na jonach sodu jest redukcja kosztów. Naturalna obfitość sodu i lepsze właściwości przeciwpożarowe powinny ostatecznie zapewnić tańszą alternatywę dla ogniw litowo-jonowych po zwiększeniu skali produkcji. Głównym ograniczeniem tej technologii jest gęstość energetyczna – nowy produkt BYD mieści zaledwie 2.3 MWh na kontener 20-stopowy, znacznie mniej niż standard 5 MWh dla systemów litowo-jonowych.
Firma BYD wykazała zaangażowanie w tę technologię, rozpoczynając budowę fabryki akumulatorów sodowo-jonowych o mocy 30 GWh w mieście Xuzhou, co stanowi inwestycję o wartości 2.25 miliarda dolarów. Nasze doświadczenie jako producenta niestandardowych akumulatorów sugeruje, że projekt ten może ostatecznie zapewnić bardziej przystępne cenowo opcje dla konkretnych zastosowań klientów, gdzie wymagania dotyczące gęstości energii są umiarkowane.
Wschodzące firmy produkujące baterie litowe zyskują na popularności
Źródło pliku: Blackridge Research & Consulting
Wiele rozwijających się firm produkujących akumulatory litowe szybko zdobywa udziały w rynku dzięki strategicznym partnerstwom i innowacjom technologicznym. Firmy te stają się coraz bardziej realną opcją dla specjalistycznych zastosowań, w szczególności dla niestandardowych rozwiązań akumulatorowych wymagających określonych parametrów wydajności.
SVOLT: Partnerstwa BMW i Stellantis
SVOLT Energy Technology zapewniło sobie ważną umowę na dostawy baterie litowo-jonowe dla pojazdów elektrycznych Stellantis od 2025 roku. Partnerstwo obejmuje ogniwa akumulatorowe, systemy magazynowania energii wysokiego napięcia oraz rozwiązania do zarządzania akumulatorami. SVOLT będzie pozyskiwać ogniwa zarówno z chińskich zakładów, jak i z budowanego europejskiego zakładu w Saarze w Niemczech – inwestycja o wartości 2 miliardów euro (2.40 miliarda dolarów) z planowaną roczną produkcją 24 GWh.
Ogniwa NMx firmy SVOLT bez kobaltu zawierają 75% niklu i 25% manganu jako materiały katodowe, a ich gęstość energetyczna sięga 240-245 Wh/kg. Firma planuje zwiększyć moc z 12 GWh w 2021 roku do 200 GWh do 2025 roku poprzez realizację licznych projektów gigafabryk. Ta rozbudowa stanowi poważne wyzwanie w zakresie skalowalności, które wystawi na próbę możliwości produkcyjne i zarządzanie łańcuchem dostaw.
Large Power: Technologia baterii półprzewodnikowych i odpornych na ekstremalne warunki/wybuch – Producent niestandardowych baterii
Od momentu naszego powstania w 2002 r. Large Power zbudowała swoją reputację na dostarczaniu rzeczy niemożliwych:
- 180 milion+pomyślnie dostarczono moduły akumulatorowe
- 9,000 +zrealizowanych projektów niestandardowych
- 86patenty i rejestracje praw autorskich
- 20 +branże obsługiwane na całym świecie
- 23 Lataciągłej innowacji
Ale to nie tylko statystyki – to liczba uratowanych istnień ludzkich, zrealizowanych misji i wdrożonych innowacji. Każdy projekt opowiada historię wyjątkowego, rozwiązanego problemu, zaspokojonej konkretnej potrzeby i klienta, który wybrał personalizację zamiast kompromisów.
Tym, co nas naprawdę wyróżnia, nie są tylko nasze możliwości produkcyjne, ale także nasze podejście do rozwiązywania problemów. Podczas gdy konkurencja oferuje katalogi standardowych baterii, my oferujemy coś o wiele cenniejszego: rozwiązania zaprojektowane od podstaw pod kątem Twojej konkretnej aplikacji.
EVE Energy: Wzrost magazynowania energii
EVE Energy ugruntowało swoją pozycję jako potężny gracz na rynku sektor magazynowania energii przy czym dostawy wzrosły o 133% rok do roku, osiągając 20.95 GWh w pierwszej połowie 2024 r. Firma osiągnęła masową produkcję pierwszego w branży ogniwa akumulatorowego o dużej pojemności 628 Ah „Mr.Big”, co stanowi zaletę w zakresie bezpieczeństwa i oszczędności systemu.
Fabryka supermagazynu energii o mocy 60 GWh firmy stanowi największy pojedynczy magazyn energii w branży. W szczytowym momencie eksploatacji zakład ten może wyprodukować ponad 40 kontenerów o mocy 5 MWh dziennie i dostarczyć 1 GWh w zaledwie pięć dni. Międzynarodowa ekspansja EVE Energy obejmuje fabryki na Węgrzech, w Malezji i Stanach Zjednoczonych.
Gotion: Globalna ekspansja i współpraca z VW
Gotion High-Tech zapewnił sobie partnerstwo, gdy Volkswagen nabył 26% udziałów za około 1.1 miliarda euro, stając się największym akcjonariuszem VW. Współpraca obejmuje Gotion jako partnera technologicznego w zakresie projektowania fabryki ogniw w zakładzie Volkswagena w Salzgitter, której produkcja ma rozpocząć się w 2025 roku.
Partnerstwo obejmuje rozwój pierwszej generacji zunifikowanych ogniw Volkswagena – ogniw pryzmatycznych, które można dostosować do różnych mieszanek chemicznych. Gotion jest obecnie w trakcie uzyskiwania statusu certyfikowanego dostawcy akumulatorów dla Grupy Volkswagen w Chinach.
SK On: BlueOval SK i Ford JV
SK On i Ford Motor Company utworzyły BlueOval SK, spółkę joint venture budującą, jak sami określają, największą w Stanach Zjednoczonych fabrykę akumulatorów. Partnerstwo obejmuje budowę nowych zakładów produkcyjnych w Kentucky i Tennessee, co stanowi planowaną inwestycję o wartości 5.80 miliarda dolarów.
Obiekty będą w stanie wyprodukować do 43 gigawatogodzin każdy, co łącznie da 86 gigawatogodzin rocznie. Departament Energii przyznał BlueOval SK rekordowa pożyczka w wysokości 9.63 miliarda dolarów w ramach Programu pożyczek na produkcję pojazdów o zaawansowanej technologii w grudniu 2023 r. — największego w historii tego programu.
Certyfikaty i normy bezpieczeństwa, które musisz zweryfikować
Źródło obrazu: bateria Tritek
Wybór niezawodnego dostawcy akumulatorów litowo-jonowych wymaga dokładnej weryfikacji certyfikatów bezpieczeństwa. Nasze dwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu niestandardowych pakietów akumulatorów dowodzi, że zgodność z certyfikatami decyduje o sukcesie projektu lub katastrofalnej awarii.
UN38.3, UL 1973, UL 9540A, IEC 62619
Certyfikacja UN38.3 jest obowiązkowa Dla akumulatorów litowych transportowanych drogą powietrzną, morską lub lądową. Norma ta obejmuje osiem testów krytycznych (T1-T8) symulujących zagrożenia transportowe: symulację wysokości, cykle termiczne, wibracje, wstrząsy, zwarcia, uderzenia, przeładowanie i wymuszone rozładowanie. Akumulatorów nie można przewozić za granicę bez certyfikatu UN38.3.
Norma UL 1973 stanowi podstawę bezpieczeństwa dla stacjonarnych systemów magazynowania energii. Certyfikat ten gwarantuje, że systemy akumulatorowe są odporne na przeładowanie, zwarcia i obciążenia środowiskowe. Testy UL 1973 oceniają konsystencję ogniw, odporność na wibracje oraz stopień ochrony przed wnikaniem.
Adresy UL 9540A rozprzestrzenianie się niekontrolowanego ciepła, określając, czy awaria pojedynczej komórki może wywołać pożar w całym systemie. Certyfikacja ta stała się niezbędna w przypadku instalacji w pobliżu obszarów zaludnionych lub regionów narażonych na pożary lasów.
Certyfikacja IEC 62619 obejmuje normy bezpieczeństwa dla akumulatorów litowo-jonowych w zastosowaniach takich jak systemy UPS i magazyny energii. Testy obejmują zabezpieczenie przed przeładowaniem, stabilność termiczną i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Dlaczego certyfikacja ma znaczenie dla ESS i transportu
Systemy magazynowania energii wymagają odpowiedniej certyfikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo operacyjne i zgodność z przepisami. Certyfikowane systemy zapobiegają zawieszeniu projektu z powodu braku zgodności i pozwalają na uzyskanie uprawnień do ubezpieczenia. Duże przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i wykonawcy inżynieryjni zazwyczaj odmawiają rozważenia produktów niecertyfikowanych.
Certyfikowane akumulatory znacząco zmniejszają ryzyko związane z transportem. Norma UN38.3 potwierdza, że akumulatory wytrzymują ekstremalne warunki transportu bez wycieków, zapłonu ani eksplozji. Od stycznia 2022 roku producenci muszą udostępniać podsumowania testów w całym łańcuchu dostaw.
Jak wnioskować o podsumowania testów i je audytować
Ostatnie aktualizacje przepisów ujednoliciły wnioski o podsumowanie testów. Zgodnie z CFR § 173.185(A)(3), producenci i dystrybutorzy ogniw litowych wyprodukowanych po styczniu 2008 roku muszą na żądanie dostarczyć dokumentację testową. Podsumowania te muszą zawierać określone elementy:
- Dane kontaktowe producenta
- Szczegóły laboratorium testowego i identyfikacja raportu
- Opis ogniwa/baterii ze specyfikacjami
- Lista przeprowadzonych testów z wynikami zaliczonymi/niezaliczonymi
- Odniesienie do obowiązujących norm
- Podpis osoby odpowiedzialnej potwierdzający ważność
Nasza praktyka obejmuje systematyczne prowadzenie rejestrów całej dokumentacji certyfikacyjnej. Takie podejście pozwoliło klientom uniknąć komplikacji regulacyjnych i opóźnień w projektach realizowanych w wielu aplikacjach.
Jak ocenić dostawcę baterii litowo-jonowych w 2025 roku
Źródło pliku: Magazyn Jakości
Ocena potencjalnych dostawców akumulatorów litowo-jonowych wymaga systematycznego podejścia, koncentrującego się na trzech kluczowych obszarach. Zastosowania o znaczeniu krytycznym wymagają rygorystycznych ram oceny, które eliminują ryzyko, zapewniając jednocześnie optymalną wydajność w całym cyklu życia akumulatora.
Chemia dopasowana do Twojego zastosowania
Wymagania dotyczące aplikacji muszą być jasno określone przed nawiązaniem współpracy z firmami produkującymi akumulatory litowe. Różne sektory – urządzenia medyczne, robotyka, systemy bezpieczeństwa – wymagają unikalnych rozwiązań w zakresie akumulatorów. Analiza porównawcza dostępnych rozwiązań chemicznych z wymaganiami operacyjnymi stanowi podstawę do rozmów z dostawcami:
| Chemia | Koszt ($/kWh) | cykl życia | Gęstość energii (Wh/kg) |
| LFP | 120 | 4000 | 160 |
| NMC | 150 | 2000 | 220 |
| LTO | 200 | 7000 | 90 |
Te ramy oceny dopasowują wymagania budżetowe i wydajnościowe do odpowiednich wyborów chemicznych. Zastosowania sprzętu medycznego zazwyczaj wymagają wyższego profilu bezpieczeństwa chemii LFP, podczas gdy zastosowania robotyki mogą wymagać wyższej gęstości energii NMC.
Możliwości ODM i dostosowywanie
Producenci oryginalnych projektów (ODM) Projektujemy i wytwarzamy produkty zgodnie ze specyfikacją klienta, dostarczając dopasowane rozwiązania bateryjne. Ocena możliwości ODM powinna obejmować:
- Doświadczenie i reputacja w branży akumulatorów LiFePO4 • Możliwości dostosowywania do konkretnych wymagań projektowych
• Zgodność z odpowiednimi normami branżowymi
Wykwalifikowani partnerzy ODM mogą dostosować napięcie, pojemność, współczynnik kształtu i zintegrować zaawansowane systemy zarządzania akumulatorami. Studia przypadków z porównywalnych projektów potwierdzają wiedzę techniczną i elastyczność projektowania. Zdolność dostawcy do skalowania od prototypu do wolumenu produkcji stanowi kluczowy czynnik oceny możliwości.
Terminy realizacji, gwarancja i wsparcie posprzedażowe
Dostawcy wysokiej jakości zapewniają kompleksowe wsparcie posprzedażowe, obejmujące wiedzę techniczną, narzędzia diagnostyczne i wskazówki dotyczące użytkowania. Weryfikacja gwarancji powinna obejmować:
- Gwarancje wydajności zapewniające utrzymanie określonej pojemności (zwykle 70–80% po 10 latach lub 6,000 cykli) • Pokrycie wad produkcyjnych ogniw, obudów i podzespołów • Warunki serwisu i wymiany w okresie gwarancyjnym
Warunki gwarancji wymagają dokładnej analizy pod kątem klauzul, które mogłyby unieważnić gwarancję w normalnych warunkach eksploatacji. Ocena stabilności finansowej dostawcy ma kluczowe znaczenie – firmy o ugruntowanej pozycji na rynku charakteryzują się niższym ryzykiem niewywiązania się z gwarancji. Zobowiązania dotyczące terminów realizacji muszą uwzględniać zarówno początkową dostawę, jak i ciągłą niezawodność łańcucha dostaw w całym cyklu życia produktu.
Ukryte spostrzeżenia z 15 lat w branży akumulatorowej
Źródło pliku: Doradztwo.pl
Współpraca z setkami producentów na przestrzeni piętnastu lat pozwala nam dostrzec w branży wiedzę, która pozostaje w dużej mierze ukryta przed typowymi nabywcami. Te wnioski, często wyciągnięte z kosztownych niepowodzeń, mogą mieć dramatyczny wpływ na strategię zaopatrzenia w akumulatory.
Dlaczego podwójne źródła dostaw są tak istotne w roku 2025
Zależność od jednego dostawcy baterii litowo-jonowych stała się istotnym czynnikiem ryzyka. Napięcia geopolityczne, wahania taryf i fragmentacja łańcucha dostaw sprawiły, że… podwójne źródło To kluczowa strategia, a nie planowanie awaryjne. Takie podejście zapewnia potrójne korzyści: dywersyfikację ryzyka w przypadku zakłóceń w pracy fabryk, większą siłę negocjacyjną z konkurencyjnymi dostawcami oraz elastyczność operacyjną w przypadku nieoczekiwanych zmian taryf.
Producenci samochodów elektrycznych już wdrożyli tę strategię – zawierając umowy z wieloma dostawcami, aby zapewnić stabilne dostawy na początku łańcucha dostaw. Jednym ze skutecznych podejść jest połączenie globalnego dostawcy (zazwyczaj chińskiego) z partnerem z bliskiego sąsiedztwa, co pozwala zachować równowagę między efektywnością kosztową a zgodnością z przepisami.
Typowe błędy popełniane przez kupujących
Niedoświadczeni kupujący zazwyczaj pomijają istotne czynniki wykraczające poza kwestie ceny:
- Niedopasowanie znamionowego napięcia akumulatora do wymagań falownika (powodujące awarie podczas uruchamiania lub uszkodzenie falownika) • Ignorowanie kompatybilności komunikacji BMS-falownik • Zakup akumulatorów bez sprawdzenia certyfikatów bezpieczeństwa • Nieuwzględnienie możliwości przyszłej rozbudowy (możliwość aktualizacji oprogramowania sprzętowego, dostępność części zamiennych)
Jak negocjować lepsze warunki z dostawcami
Strukturyzuj umowy zakupowe jako „umowy ramowe” z indywidualnymi zamówieniami – zapewni to elastyczność przy jednoczesnym zachowaniu spójności warunków. Walcz o warunki gwarancji obejmujące testy wydajności podczas uruchomienia oraz gwarancje dotyczące wydajności, degradacji i efektywności.
Obecne negocjacje rynkowe obejmują rabaty od zera do 2% od indeksów cen spot – znacznie niższe niż poprzednie obniżki o 5-10%. Warto rozważyć skorzystanie z usług dostawców z drugiej ligi, którzy często oferują wysokiej jakości produkty na korzystniejszych warunkach, szczególnie w przypadku zakupów poniżej 2 GWh.
Przykłady zastosowań: Dopasowywanie dostawców do potrzeb aplikacji
Dopasowanie konkretnych zastosowań do odpowiednich dostawców akumulatorów litowo-jonowych wymaga zrozumienia wymagań technicznych, które definiują wydajność w rzeczywistych warunkach. Nasze doświadczenie w opracowywaniu niestandardowych rozwiązań akumulatorowych dla różnych zastosowań pokazało, jak właściwy wybór dostawcy bezpośrednio wpływa na wyniki operacyjne.
ESS: Dom kontra skala użyteczności publicznej
Domowe systemy magazynowania energii w akumulatorach zazwyczaj oferują moc od kilku kilowatogodzin do kilkudziesięciu kWh, często w połączeniu z panelami słonecznymi. Systemy przemysłowe magazynują energię elektryczną w zakresie od megawatogodzin do gigawatogodzin. Kluczowa różnica tkwi w sposobie wdrożenia – domowe systemy zapewniają niezależność energetyczną podczas przerw w dostawie prądu, podczas gdy instalacje energetyczne stabilizują wahania napięcia w podstacjach.
Wymagania techniczne różnią się znacząco w zależności od tych zastosowań. W systemach mieszkaniowych priorytetem jest kompaktowa konstrukcja, cicha praca i integracja z istniejącymi panelami elektrycznymi. Instalacje na skalę przemysłową wymagają modułów o dużej wydajności, zaawansowanego zarządzania ciepłem i protokołów komunikacyjnych do integracji z siecią. Większość instalacji na skalę przemysłową wykorzystuje chemię LFP ze względu na jej… Wydajność ponad 2,000 cykli w połączeniu z wymogami stabilności termicznej w przypadku zastosowań na dużą skalę.
Sprzęt morski i kamper: kompaktowe i wytrzymałe pakiety
Zastosowania morskie i kampery wiążą się z wyjątkowymi wyzwaniami środowiskowymi, wymagającymi specjalistycznych rozwiązań inżynieryjnych. Systemy te muszą być odporne na ciągłe wibracje, wahania temperatury i potencjalne narażenie na działanie wody. Akumulatory LiFePO4 zapewniają niezawodną pracę w szerszym zakresie temperatur, zachowując jednocześnie wydajność w trudnych warunkach.
Wymagania inżynieryjne dla zastosowań morskich obejmują zaciski odporne na korozję, wodoszczelne obudowy o stopniu ochrony IP67 lub wyższym oraz systemy tłumienia drgań. Akumulatory dwufunkcyjne, łączące w sobie funkcje rozruchu i głębokiego rozładowania, zapewniają elastyczność operacyjną zarówno przy rozruchu silnika, jak i zasilaniu elektroniki pokładowej. Ograniczenia przestrzenne wymagają kompaktowych konstrukcji o wymiarach poniżej 9 cali (XNUMX cm), aby zapewnić optymalne wykorzystanie przestrzeni.
Przemysłowe: Wysokie rozładowanie i długi cykl życia
Zastosowania przemysłowe wymagają systemów akumulatorowych zdolnych do zasilania urządzeń dużej mocy przy minimalnych odstępach między przeglądami. Akumulatory LTO (litowo-tytanowo-tlenkowe) doskonale sprawdzają się w tych wymagających warunkach, zapewniając ponad 25,000 80 cykli ładowania/rozładowania. Systemy te zachowują 25,000% pojemności nawet po XNUMX XNUMX cykli – znacznie przewyższając pod względem żywotności standardowe alternatywy litowo-jonowe.
Możliwość całkowitego rozładowania w ciągu około 3 minut sprawia, że technologia LTO jest szczególnie odpowiednia dla robotów przemysłowych o dużej mocy i urządzeń wymagających szybkiego zasilania. Stabilność temperaturowa w zakresie od -30°C do 55°C gwarantuje stałą wydajność w trudnych warunkach przemysłowych, gdzie wymiana akumulatora wiąże się ze znacznymi zakłóceniami w jego pracy.
Wniosek
Wybór dostawcy stał się decydującym czynnikiem sukcesu projektu baterii. Nasze 15-letnie doświadczenie w projektowaniu niestandardowych baterii pokazuje, że ekspansja rynku baterii litowych do 426.37 miliardów dolarów do 2033 roku stwarza zarówno możliwości, jak i komplikacje, które wymagają fachowego wsparcia, aby skutecznie sobie z nimi poradzić.
Zmiana w zakresie chemii w kierunku LFP ma istotne implikacje dla strategii zaopatrzenia. Ta zmiana oferuje korzyści finansowe i bezpieczeństwo w wielu zastosowaniach, ale wymaga starannej oceny pod kątem konkretnych wymagań wydajnościowych. Certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak UN38.3, UL 1973 i IEC 62619, pozostają obowiązkowymi punktami weryfikacji, które określają wykonalność projektu i zgodność z przepisami.
Konkurencja skonsolidowała się wokół uznanych producentów, takich jak CATL, BYD i LG Energy Solution, podczas gdy wschodzące firmy, takie jak SVOLT, EVE Energy i Gotion, oferują alternatywne opcje zaopatrzenia. Każda kategoria dostawców oferuje odmienne korzyści w zależności od wymagań aplikacji i wolumenu zamówień.
Podwójne źródła zaopatrzenia stały się niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem, a nie opcjonalnym planowaniem awaryjnym. Firmy korzystające z usług jednego dostawcy są narażone na napięcia geopolityczne, wahania taryf i zakłócenia w łańcuchu dostaw, które mogą wstrzymać produkcję lub drastycznie zwiększyć koszty.
Udane projekty akumulatorowe wymagają trzech kluczowych elementów: precyzyjnego dopasowania składu chemicznego do wymagań zastosowania, dokładnej weryfikacji możliwości produkcyjnych dostawcy oraz kompleksowych warunków gwarancji, które chronią przed pogorszeniem wydajności. Czynniki te decydują o tym, czy akumulatory będą działać niezawodnie przez cały okres eksploatacji, czy staną się kosztownym obciążeniem.
Branża akumulatorów dynamicznie się rozwija, co wynika ze zmian w łańcuchu dostaw, postępu w dziedzinie chemii i dywersyfikacji zastosowań. Współpraca z doświadczonymi producentami akumulatorów niestandardowych zapewnia niezbędną wiedzę specjalistyczną, umożliwiającą zrozumienie wymogów certyfikacyjnych, dobór odpowiednich substancji chemicznych i zapewnienie jakości produkcji. Takie podejście pozwala przekształcić złożoną technologię akumulatorów w niezawodne rozwiązania zasilające, dopasowane do konkretnych potrzeb.
Sukces na tym rynku odniosą te firmy, które rozumieją techniczne realia i podejmują świadome decyzje w oparciu o sprawdzoną wiedzę branżową, zamiast kierować się najniższymi początkowymi kosztami.
Na wynos
Branża akumulatorów litowych przeżywa dynamiczny rozwój, co wiąże się ze znacznymi zmianami w preferencjach dotyczących chemii, dynamice dostawców i wymogach bezpieczeństwa, które bezpośrednio wpływają na decyzje dotyczące zamówień.
- Chemia LFP szybko zdobywa udziały w rynku– Oczekuje się, że do 44 r. globalny udział ten osiągnie 2025%, co zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa i ekonomiczności w zastosowaniach ESS i RV w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami NMC.
- Podwójne źródła stały się niezbędne, a nie opcjonalne– Napięcia geopolityczne i zakłócenia w łańcuchach dostaw sprawiają, że w niestabilnym otoczeniu rynkowym roku 2025 poleganie na jednym dostawcy staje się niebezpiecznie ryzykowne.
- Certyfikaty bezpieczeństwa nie podlegają negocjacjom– Przed wyborem dostawcy należy zweryfikować normy UN38.3, UL 1973 i IEC 62619, aby zagwarantować zgodność z przepisami i bezpieczeństwo operacyjne.
- Wybór kierunku chemia musi odpowiadać wymaganiom aplikacyjnym– LFP do zastosowań wymagających bezpieczeństwa, NMC do zastosowań wymagających dużej gęstości energii oraz LTO, gdzie wyjątkowa żywotność uzasadnia wyższą cenę.
- Nowi dostawcy oferują konkurencyjne alternatywy– Firmy takie jak SVOLT, EVE Energy i Gotion oferują opłacalne opcje na korzystnych warunkach, zwłaszcza w przypadku specjalistycznych, niestandardowych zastosowań akumulatorów o pojemności poniżej 1 GWh.
Szybki rozwój rynku akumulatorów wymaga strategicznych partnerstw z dostawcami, które równoważą koszty, wydajność i zarządzanie ryzykiem. Sukces zależy od dopasowania odpowiedniego składu chemicznego do konkretnego zastosowania, przy jednoczesnym utrzymaniu odporności łańcucha dostaw poprzez zróżnicowane strategie zaopatrzenia.
FAQ
P1. Jakie będą kluczowe trendy kształtujące rynek baterii litowych w 2025 roku? Rynek dynamicznie się rozwija, a przesunięcie w stronę chemii LFP zdobywa coraz większy udział w rynku. Rośnie popyt na pojazdy elektryczne i systemy magazynowania energii, a czołowi producenci, tacy jak CATL i LG Energy, zwiększają moce produkcyjne na całym świecie.
P2. Jak wypadają w porównaniu składy chemiczne akumulatorów LFP, NMC i LTO? Technologia LFP oferuje najwyższe bezpieczeństwo i opłacalność, idealnie nadaje się do magazynowania energii. Technologia NMC zapewnia wysoką gęstość energii, dzięki czemu nadaje się do pojazdów elektrycznych. Technologia LTO charakteryzuje się szybkim ładowaniem i długim cyklem ładowania, co czyni ją idealną do zastosowań przemysłowych wymagających częstego ładowania i ładowania.
P3. Dlaczego przy wyborze dostawcy baterii ważne jest korzystanie z dwóch źródeł? Podwójne źródła zaopatrzenia pomagają łagodzić ryzyko związane z napięciami geopolitycznymi, zakłóceniami w łańcuchu dostaw i zmianami taryf. Zapewniają większą siłę negocjacyjną i elastyczność operacyjną, co czyni je kluczową strategią na dzisiejszym, niestabilnym rynku.
P4. Jakich certyfikatów powinienem szukać, oceniając dostawcę baterii litowych? Do najważniejszych certyfikatów należą: UN38.3 dla bezpieczeństwa transportu, UL 1973 dla stacjonarnych systemów magazynowania energii, UL 9540A dla ochrony przed niekontrolowanym wzrostem temperatury oraz IEC 62619 dla zastosowań przemysłowych. Certyfikaty te gwarantują zgodność z normami i przepisami bezpieczeństwa.
P5. Jak mogę wynegocjować lepsze warunki z dostawcami baterii litowych? Strukturuj umowy jako umowy ramowe z indywidualnymi zamówieniami, aby zapewnić elastyczność. Negocjuj testy wydajności podczas rozruchu i gwarancje wydajności. Rozważ dostawców Tier 2 w przypadku zakupów poniżej 1 GWh, ponieważ mogą oni oferować korzystniejsze warunki niż więksi producenci.

