Akumulatory LiHV zapewniają maksymalne napięcie 4.35 V na ogniwo, co przyczynia się do ich wyższej gęstości energii. Tradycyjne akumulatory LiPo osiągają jedynie 4.2 V na ogniwo. Ta różnica napięć zapewnia natychmiastowy wzrost wydajności dronów FPV – większy ciąg i większą prędkość.
Testy gęstości energii w akumulatorach wykazują wyraźne zalety technologii LiHV. Akumulator LiHV miał pojemność 558 mAh przy wadze zaledwie 29.3 g, podczas gdy porównywalny akumulator LiPo miał pojemność zaledwie 525 mAh przy wadze 30.2 g, co świadczy o jego większej pojemności. Piloci dronów zyskują potencjalnie krótszy czas lotu bez negatywnego wpływu na masę.
Akumulatory LiHV charakteryzują się lepszymi parametrami rozładowania i mniejszym spadkiem napięcia pod obciążeniem, oferując szereg korzyści w zakresie wydajności. Zaleta ta wydaje się najbardziej znacząca w pierwszej połowie cykli rozładowania. Ponadto akumulatory LiHV charakteryzują się zazwyczaj niższą rezystancją wewnętrzną w porównaniu z akumulatorami LiPo, co przyczynia się do ich zdolności do dostarczania stałej mocy przy dużych obciążeniach. Korzyści w zakresie wydajności wiążą się z wymiernymi kompromisami. Po 100 cyklach ładowania akumulatory LiHV utraciły około 5.4% swojej pierwotnej pojemności, podczas gdy baterie LiPo straciły zaledwie 3.8%.
W tym przewodniku znajdziesz kompletne wykresy napięcia akumulatorów LiPo, maksymalne i minimalne limity napięcia oraz porównania praktycznego czasu lotu. Pomożemy Ci określić, który typ akumulatora zapewni optymalną wydajność dla Twojego drona. Każdy lot wymaga znalezienia równowagi między wydajnością a długoterminową niezawodnością – zrozumienie tych kluczowych różnic umożliwia świadomy wybór sprzętu.
Sekcja 1: Jaki typ akumulatora najlepiej pasuje do Twojego drona?
Źródło obrazu: Oscar Liang, prezentacja technologia litowo-polimerowa.
Wybór akumulatora ma bezpośredni wpływ na wydajność drona, szczególnie w przypadku akumulatorów o wysokiej wydajności. Różne samoloty wymagają specyficznych profili mocy, które określone rodzaje akumulatorów radzą sobie lepiej.
Sekcja 1.1 Mikrodrony
Akumulatory LiHV zapewniają wyraźne korzyści dla małych dronów i mikrodronów. Małe samoloty zyskują natychmiastowy wzrost wydajności dzięki dodatkowemu napięciu. Akumulatory LiHV stały się standardem dla małych dronów 1S i wykałaczek 2S, gdzie wyższe napięcie (4.35 V vs. 4.2 V na ogniwo) zapewnia zauważalną różnicę w wydajności.
Mikrodrony charakteryzują się natychmiastową poprawą ciągu i lepszą responsywnością dzięki akumulatorom LiHV. To zwiększenie mocy okazuje się kluczowe w przypadku małych samolotów, gdzie każdy wzrost osiągów ma znaczenie, co przekłada się na lepszą ogólną wydajność. Piloci konsekwentnie zgłaszają umiarkowaną ogólną poprawę osiągów quadrocopterów w konstrukcjach mikro.
Akumulatory LiHV zapewniają większą moc początkową przy bardziej gwałtownym spadku napięcia podczas rozładowywania. W przypadku krótkich, intensywnych lotów, typowych dla mikrodronów, ten początkowy impuls mocy oferuje dokładnie to, czego piloci potrzebują podczas ładowania.
Sekcja 1.2 Styl dowolny i wyścigi
Tradycyjne akumulatory LiPo pozostają preferowane w zastosowaniach freestyle i wyścigach, w przeciwieństwie do zwykłych akumulatorów, które mogą nie spełniać wymaganych parametrów. Większość 5-calowych dronów FPV wykorzystuje akumulatory LiPo 4S lub 6S, przy czym 6S stanie się standardem w branży w 2025 roku.
Stały wzór rozładowania akumulatora LiPo sprawdza się idealnie w przypadku intensywnego stylu lotu. W przeciwieństwie do nagłego spadku napięcia w LiHV, LiPo utrzymuje przewidywalną krzywą mocy przez cały lot. Ta niezawodność jest niezbędna do precyzyjnych manewrów i utrzymania prędkości wyścigowej.
Drony 4S o przekątnej 5 cali zazwyczaj wykorzystują pojemność 1500 mAh, podczas gdy drony 6S działają z pojemnością od 1000 mAh do 1300 mAh. Te pojemności równoważą wagę i czas lotu, co jest korzystne dla pilotów nastawionych na osiągi, przy zachowaniu tej samej wagi.
Rozdział 1.3 Loty długodystansowe
Gęstość energii staje się priorytetem w przypadku dłuższych lotów. Akumulatory litowo-jonowe przechowują około dwukrotnie większą pojemność niż akumulatory LiPo przy podobnej wadze ze względu na inny skład chemiczny. Akumulator litowo-jonowy 4S 18650 o pojemności 3400 mAh waży 200 g, czyli prawie tyle samo, co akumulator LiPo 4S 1600 mAh.
Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się doskonałym stosunkiem energii do masy, co czyni je optymalnymi do misji dalekiego zasięgu, gdzie wydajność przeważa nad mocą. Akumulatory te potencjalnie wydłużają czas lotu dwukrotnie w porównaniu z równoważnymi pakietami LiPo.
Kompromis pojawia się w tempie rozładowania – Li-ion Zazwyczaj oferują niższą wartość współczynnika C niż LiPo, co zmniejsza ich przydatność do agresywnego latania. Wyróżniają się jednak w przelotach i spokojnych wzorcach lotu, typowych dla operacji długodystansowych. Aby lepiej zrozumieć różne technologie akumulatorów i ich zastosowania, zapoznaj się z tym porównaniem. Akumulator NMC vs LCO.
Piloci poszukujący maksymalnej gęstości energii do dłuższych misji przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na prąd uważają, że baterie litowe oferują lepszą wydajność pomimo wyższych początkowych kosztów.
Proszę zostawić swoją prośbę! Kontakt Large Power dla niestandardowe rozwiązania w zakresie akumulatorów litowo-wysokonapięciowych dostosowane do konkretnego zastosowania drona.
Sekcja 2: Porównanie napięcia i gęstości energii
Specyfikacje akumulatorów LiPo i LiHV ujawniają fundamentalne różnice w wydajności. Standardowe ogniwa LiPo pracują przy napięciu nominalnym 3.7 V i osiągają maksymalne napięcie 4.2 V na ogniwo. Ogniwa LiHV charakteryzują się wyższym napięciem nominalnym 3.8 V i ładują się do 4.35 V na ogniwo, co stanowi główną różnicę w porównaniu z ogniwami LiPo. Ta różnica 0.15 V jest wielokrotnie większa w konfiguracjach wieloogniwowych.
Pełna tabela napięcia akumulatora:
| Rodzaj baterii | Napięcie nominalne | Pełna opłata | Min. bezpieczne napięcie |
|---|---|---|---|
| LiPo (1S) | 3.7V | 4.2V | 3.0V |
| LiHV (1S) | 3.8V | 4.35V | 3.0V |
| LiPo (4S) | 14.8V | 16.8V | 12.0V |
| LiHV (4S) | 15.2V | 17.4V | 12.0V |
Oba typy akumulatorów muszą mieć napięcie powyżej 3.0 V na ogniwo, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu.
Pomiary gęstości energii wskazują na przewagę LiHV. Praktyczne testy potwierdzają tę przewagę – akumulator GNB 2S 550mAh 90C LiPo ważył 30.2 g i zapewniał pojemność 525 mAh. Porównywalny akumulator GNB 2S 550mAh 100C LiHV ważył zaledwie 29.3 g, ale zapewniał pojemność 558 mAh. Oznacza to o 6% więcej energii przy mniejszej masie.
Akumulatory LiHV dostarczają więcej energii całkowitej (w watogodzinach) przy identycznej pojemności dzięki wyższemu napięciu roboczemu. Dwa akumulatory o identycznej pojemności mAh zapewniają różny czas lotu.
Wyższe napięcie ma bezpośredni wpływ na wydajność silnika – obroty silnika rosną proporcjonalnie do napięcia wejściowego. To zapewnia kaskadowe korzyści w zakresie wydajności:
- Bardziej natychmiastowa moc
- Zwiększony ciąg
- Potencjalnie większe prędkości
- Całkowity wzrost wydajności o 8-10%
Ta dodatkowa moc poprawia reakcję przepustnicy i właściwości pilotażowe. Jednak akumulatory LiHV charakteryzują się większymi wahaniami napięcia podczas cykli rozładowania, co może wpływać na spójność lotu i zwiększać ryzyko pożaru.
Large Power zapewnia niestandardowe rozwiązania bateryjne Dostosowane do konkretnych wymagań drona. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowy dobór konfiguracji napięcia.
Sekcja 3: Wytyczne dotyczące ładowania i przechowywania
Źródło obrazu: FPV Freedom Coalition
Prawidłowe nawyki związane z ładowaniem zapewniają maksymalną żywotność akumulatora. Prawidłowe parametry napięcia zapobiegają przedwczesnemu zużyciu akumulatora i optymalizują jego wydajność.
Sekcja 3.1: Tabela napięć LiPo: Bezpieczne zakresy ładowania
Standardowe akumulatory LiPo wymagają ścisłego przestrzegania limitu napięcia. Napięcie każdego ogniwa podczas ładowania nigdy nie może przekraczać 4.2 V. Przekroczenie tego progu aktywuje obwody ochronne i grozi uszkodzeniem ogniwa podczas ładowania za pomocą ładowarki LiPo. Podczas ładowania różnych typów akumulatorów litowych, takich jak LiFePO4, ważne jest przestrzeganie… podstawowe wskazówki bezpieczeństwa Aby zapewnić trwałość i wydajność. Pakiet LiPo 3S powinien osiągnąć dokładnie 12.6 V po pełnym naładowaniu.
Tabela napięcia akumulatora:
| Stan baterii | Na komórkę | Pakiet 3S | Pakiet 4S |
|---|---|---|---|
| W pełni naładowana | 4.2V | 12.6V | 16.8V |
| Dyski | 3.8-3.85V | 11.4-11.55V | 15.2-15.4V |
| Min Safe | 3.0V | 9.0V | 12.0V |
Większość ekspertów zaleca ładowanie prądem 1C (równym pojemności akumulatora w Ah). Akumulator o pojemności 1500 mAh powinien ładować się prądem 1.5 A.
Rozdział 3.2: Wymagania dotyczące ładowania LiHV i kompatybilne ładowarki
Akumulatory LiHV wymagają specjalistycznego sprzętu do ładowania. Akumulatory te bezpiecznie osiągają napięcie 4.35 V na ogniwo, co wymaga ładowarek zaprojektowanych specjalnie do wyższych limitów napięcia. Wiele nowoczesnych inteligentnych ładowarek obsługuje zarówno tryby LiPo, jak i LiHV.
Nigdy nie ładuj standardowych akumulatorów LiPo przy użyciu ustawień LiHV. Przeładowanie może prowadzić do puchnięcia, zagrożenia pożarem lub trwałego uszkodzenia.
Ładowanie akumulatorów LiHV standardowymi ustawieniami LiPo (4.2 V na ogniwo) wykorzystuje tylko 90% ich pojemności. Aby uzyskać optymalną wydajność, dedykowane ładowarki kompatybilne z LiHV zapewniają najlepsze rezultaty.
Sekcja 3.3: Najlepsze praktyki dotyczące przechowywania: reguła 3.8 V
Długotrwała kondycja akumulatora zależy od prawidłowego napięcia podczas przechowywania. Konsensus ekspertów: utrzymywać akumulatory LiPo i LiHV na poziomie 3.8–3.85 V na ogniwo gdy nie są używane. Przy tym napięciu baterie mają około 40–50% pozostałego ładunku – jest to ich najbardziej stabilny stan.
Jeśli baterie nie będą używane przez okres dłuższy niż dwa tygodnie:
- Ładowanie lub rozładowywanie do napięcia magazynowania (3.8 V na ogniwo)
- Przechowywać w ognioodpornym pojemniku
- Utrzymuj temperaturę pokojową
Zasada 3.8 V dotyczy zarówno ogniw LiHV, jak i standardowych ogniw LiPo.
Aby uzyskać niestandardowe rozwiązania akumulatorowe dostosowane do konkretnych wymagań Twojego drona, skontaktuj się z nami Large Power Aby uzyskać fachową poradę dotyczącą prawidłowego ładowania i przechowywania.
Sekcja 4: Kompromis między czasem lotu a kondycją baterii
Wpływ napięcia akumulatora na czas lotu wiąże się ze złożonymi zależnościami, wykraczającymi poza proste specyfikacje. Wydajność lotu a żywotność akumulatora to kluczowe decyzje dla pilotów dronów.
Sekcja 4.1: Wyższe napięcie = dłuższy lot?
Wyższe napięcie nie oznacza automatycznie dłuższego czasu lotu. Akumulator 8.4 V może generować 5.04 wata mocy w porównaniu z 7.2 wata z akumulatora 4.32 V, jednak wzory na czas lotu pozostają skomplikowane.
Silniki pobierają prąd proporcjonalnie do napięcia – wyższe napięcie zwiększa pobór prądu. Silnik pracujący przy wyższym napięciu zazwyczaj pobiera więcej prądu, co potencjalnie skraca czas lotu. Kluczowa zależność koncentruje się na całkowitym poborze mocy w stosunku do pojemności akumulatora.
Maksymalny czas lotu z akumulatorami o wyższym napięciu wymaga:
- Śmigła o mniejszej średnicy lub mniejszym skoku
- Zredukowane ustawienia przepustnicy
- Silniki o niższych wartościach KV
Sekcja 4.2: Szybkość degradacji: LiHV vs LiPo po 100 cyklach
Akumulatory LiHV ulegają degradacji szybciej niż standardowe Akumulatory LiPoTesty wykazały, że baterie LiHV straciły około 5.4% pierwotnej pojemności po cykle 100, podczas gdy baterie LiPo straciły zaledwie 3.8%.
| Rodzaj baterii | Utrata pojemności po 100 cyklach | Oczekiwana żywotność |
|---|---|---|
| LiPo | 3.8% | 200-300 cykli |
| LiHV | 5.4% | 30-40 cykli przed obrzękiem |
Przyspieszona degradacja wynika z większego obciążenia ogniw LiHV przy pełnym potencjale napięciowym.
Sekcja 4.3: Niedoładowywanie akumulatorów LiHV: Czy wydłuża to ich żywotność?
Piloci czasami niedoładowują akumulatory LiHV do napięcia 4.2 V na ogniwo zamiast pełnego 4.35 V. Taka praktyka wydłuża żywotność akumulatora kosztem wydajności. Niedoładowywanie wykorzystuje około 90% potencjalnej pojemności LiHV, jednocześnie znacznie wydłużając jego żywotność.
Konserwatywne metody ładowania sugerują napięcie 4.31 V na ogniwo w przypadku akumulatorów LiHV. Zapewnia to największą poprawę wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu degradacji. Mniejsze zmiany napięcia podczas cykli ładowania/rozładowania wydłużają żywotność akumulatorów litowych.
Kontakt Large Power aby uzyskać fachową poradę w zakresie konfiguracji akumulatorów dronów i niestandardowych rozwiązań dotyczących pakietów akumulatorów.
Sekcja 5: Koszt, kompatybilność i czynniki bezpieczeństwa
Źródło pliku: Oskar Liang
Koszt, kompatybilność i względy bezpieczeństwa wpływają na wybór akumulatora, wykraczając poza parametry techniczne. Każdy z tych czynników ma praktyczne implikacje dla operatorów dronów.
Sekcja 5.1: Porównanie cen: LiHV vs LiPo
Akumulatory LiHV charakteryzują się wyższą ceną w porównaniu ze standardowymi opcjami LiPo. Zaawansowane funkcje i ulepszone parametry wydajnościowe wpływają na te wyższe koszty. Początkujący, którzy zwracają uwagę na budżet, mogą uznać standardowe akumulatory LiPo za bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Różnice cenowe mnożą się w przypadku zestawów wielu akumulatorów do dłuższych sesji lotniczych. Szybsza degradacja akumulatorów LiHV dodatkowo zwiększa koszty eksploatacji w całym okresie użytkowania w porównaniu z alternatywami LiPo.
Sekcja 5.2: Zgodność ładowarki i regulatora
Akumulatory LiHV współpracują z większością urządzeń zaprojektowanych do obsługi akumulatorów LiPo – to kluczowa zaleta wstecznej kompatybilności. Pełny potencjał wydajności wymaga dedykowanego sprzętu do ładowania.
Specjalistyczne ładowarki o napięciu 4.35 V na ogniwo są niezbędne w przypadku akumulatorów LiHV. Standardowe ładowarki LiPo powodują niedoładowanie akumulatorów LiHV, natomiast ustawienia LiHV stosowane w akumulatorach LiPo stwarzają niebezpieczne sytuacje przeładowania.
Kompatybilność regulatorów ESC wymaga szczególnej uwagi. Wiele regulatorów ESC posiada funkcję automatycznego wykrywania skalibrowaną dla standardowych akumulatorów LiPo 4.2 V/ogniwo. W pełni naładowane akumulatory LiHV (4.35 V/ogniwo) mogą powodować błędną identyfikację liczby ogniw, co prowadzi do przedwczesnego odcięcia zasilania. Aby zapewnić niezawodną pracę, konieczna jest modyfikacja oprogramowania.
Rozdział 5.3: Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa ładowania i rozładowywania
Bezpieczeństwo pozostaje najważniejsze bez względu na skład chemiczny akumulatora:
- Podczas ładowania zawsze używaj pojemników ognioodpornych
- Nigdy nie pozostawiaj ładujących się akumulatorów bez nadzoru
- Przechowuj baterie na poziomie naładowania 40–50%. (około 3.8 V na ogniwo)
- Trzymaj baterie z dala od ekstremalnych temperatur i bezpośredniego światła słonecznego.
- Regularnie sprawdzaj baterie pod kątem uszkodzeń, wybrzuszeń lub przebić
- Nigdy nie ładuj uszkodzonych, spuchniętych lub przebitych baterii.
Kontakt Large Power w celu znalezienia niestandardowych rozwiązań w zakresie pakietów akumulatorowych zoptymalizowanych pod kątem konkretnych wymagań Twojego drona.
Sekcja 6: Tabela porównawcza
Porównanie akumulatorów LiHV i LiPo
| Charakterystyka | LiHV | LiPo |
|---|---|---|
| Napięcie nominalne (na ogniwo) | 3.8V | 3.7V |
| Maksymalne napięcie ładowania (na ogniwo) | 4.35V | 4.2V |
| Minimalne bezpieczne napięcie (na ogniwo) | 3.0V | 3.0V |
| Przykład gęstości energii | 558 mAh przy 29.3 g | 525 mAh przy 30.2 g |
| Utrata pojemności (po 100 cyklach) | 5.4% | 3.8% |
| Charakterystyka spadku napięcia | Niższy spadek napięcia pod obciążeniem | Bardziej spójny wzór wyładowań |
| Najlepsza aplikacja | Mikrodrony, małe okrzyki | Drony do freestyle'u i wyścigów |
| Napięcie magazynowania | 3.8-3.85 V na ogniwo | 3.8-3.85 V na ogniwo |
| Wymagana specjalna ładowarka | Tak | Nie |
| Względny koszt | Wyższy | Opuść |
| Wzór rozładowania | Bardziej gwałtowny spadek napięcia | Bardziej przewidywalna krzywa mocy |
Wniosek
To porównanie ujawnia kluczowe różnice między akumulatorami LiHV i LiPo do zastosowań w dronach. Możesz również zapoznać się z Akumulatory litowo-jonowe a litowo-polimerowe do dronów – które działają dłużejKażdy typ akumulatora oferuje różne korzyści w zależności od konkretnych potrzeb lotu.
Dla litu szacuje się niestandardowe rozwiązania akumulatorów i fachowe doradztwo w zakresie doboru optymalnej konfiguracji baterii do Twoich konkretnych potrzeb, skontaktuj się z nami Large Power.
FAQ
P1. Jakie są główne różnice między akumulatorami LiHV i LiPo do dronów?
Akumulatory LiHV charakteryzują się wyższym napięciem (4.35 V w porównaniu z 4.2 V na ogniwo) i lepszą gęstością energii niż akumulatory LiPo. Zapewniają większą moc początkową, ale szybciej ulegają degradacji, tracąc około 5.4% pojemności po 100 cyklach ładowania w porównaniu z 3.8% w przypadku akumulatorów LiPo. Akumulatory LiHV idealnie nadają się do mikrodronów, natomiast akumulatory LiPo są preferowane do dronów freestyle i wyścigowych ze względu na bardziej równomierne rozładowywanie.
P2. Czym różnią się metody ładowania akumulatorów LiHV i LiPo?
Akumulatory LiHV wymagają specjalistycznych ładowarek o napięciu 4.35 V na ogniwo, natomiast akumulatory LiPo można ładować do 4.2 V na ogniwo za pomocą standardowych ładowarek. Należy bezwzględnie unikać ładowania akumulatorów LiPo przy użyciu ustawień LiHV, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznego przeładowania. Aby zapewnić optymalną żywotność obu typów akumulatorów, należy je przechowywać z napięciem 3.8–3.85 V na ogniwo.
P3. Czy wyższe napięcie zawsze oznacza dłuższy czas lotu?
Niekoniecznie. Chociaż wyższe napięcie może zapewnić większą moc, nie przekłada się to bezpośrednio na dłuższy czas lotu. Silniki pobierają więcej prądu przy wyższym napięciu, co potencjalnie prowadzi do szybszego zużycia energii. Aby wydłużyć czas lotu z akumulatorami o wyższym napięciu, rozważ użycie mniejszych śmigieł, latanie z mniejszą przepustnicą lub użycie silników o niższym napięciu KV.
P4. Czy akumulatory LiHV są kompatybilne ze wszystkimi dronami?
Akumulatory LiHV są zazwyczaj kompatybilne wstecz z urządzeniami zaprojektowanymi do obsługi akumulatorów LiPo. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, niezbędne są dedykowane ładowarki LiHV. Niektóre regulatory mogą wymagać regulacji, aby prawidłowo wykrywać napięcie akumulatora LiHV i uniknąć przedwczesnego odcięcia.
P5. Jak wyglądają koszty akumulatorów LiHV i LiPo?
Akumulatory LiHV zazwyczaj są droższe od akumulatorów LiPo ze względu na ich zaawansowane funkcje i lepszą wydajność. Rozważając koszty długoterminowe, należy wziąć pod uwagę, że akumulatory LiHV zużywają się szybciej niż LiPo, co może wymagać częstszej wymiany.

